Dantų priežiūros istorija

Kuo tik žmonės nebandė valyti dantų iki dantų pastos atsiradimo! Pelenais, iki miltų sutrintais akmenimis, grūstu stiklu, meduje mirkyta vilna, medžio anglimi, gipsu, kai kurių augalų šaknimis, smala, kakavos grūdais, druska. XIX amžiaus pradžioje kaip valymo priemonė buvo naudojami kreidos milteliai, į kuriuos pridėdavo augalinių ekstraktų arba eterinių aliejų. Milteliai buvo labai populiarūs gana ilgą laiką. Pirmoji dantų pasta, pagaminta iš kreidos miltelių ir želės pavidalo masės, atsirado XIX amžiuje. 1847 metais pastos buvo pradėtos pakuoti į tūbeles ir įgavo šiuolaikiniams vartotojams įprastą formą.
Šiandien, norint nuvalyti dantis ir apsaugoti juos nuo karieso, jau nepakanka dantų pastos ir šepetėlio. Šiai procedūrai gali prireikti dantų siūlo, dantų krapštukų, stimuliatorių burnos ertmei ir irigatorių (hidromasažo prietaisų), burnos ertmės skalavimo skysčio, dezodoranto ir purškalo burnos ertmei, tablečių, nudažančių dantų apnašas, šepetėlių liežuviui valyti, tirpalų ir tablečių nuimamiems dantų protezams valyti.

Dantis ir jo sandara

Kas yra dantis? Tai yra nedidelė kieta burnos ertmėje esanti struktūra, skirta pirminiam maisto apdorojimui. Gyvūnų, ypač plėšrūnų, dantys, skirtingai nuo žmonių dantų, vaidina labai svarbų vaidmenį kovoje su kitais gyvūnais.
Dantų rūšys: suaugęs žmogus turi 32 dantis, kurie vadinami nuolatiniais dantimis. 5-12 gyvenimo metais nuolatiniai dantys palaipsniui keičia laikinuosius dantis, vadinamus pieniniais dantimis, kurių vaikas turi 20.
Danties struktūra: morfologiškai skiriamas danties vainikas ir danties šaknis. Matoma, paprastai virš dantenų esanti danties dalis, yra vainikas. Danties šaknis (šaknys), nesant patologijai, nėra matomos, kadangi yra kaule ir pridengtos dantenomis. Šaknys padengtos gelsvos spalvos cementu, tarp cemento ir emalio yra vadinama cemento emalio riba, kurią galima užčiuopti kaip nelygumą braukiant aštriu daiktu. Skirtingi dantys turi skirtingą šaknų skaičių bei kiek skirtingą jų formą.
Dantis susideda iš keleto skirtingų savybių audinių, tokių kaip emalis, dentinas, pulpa ir cementas.
Emalis yra itin kietas, baltos spalvos audinys, kuris dengia visą danties vainiką. Emalyje nėra ląstelių, todėl jis nėra jautrus jokiems dirgikliams.
Dentinas sudaro didžiausią danties dalį dentinas. Vainikinėje danties dalyje jis yra padengtas emaliu, o šakninėje - cementu. Sveikame dantyje dentino pamatyti neįmanoma, tačiau jis pradeda matytis emaliui nusitrinant su amžiumi, vystantis kariesui ar kitokiom patologinėm būklės.
Pulpa - pats vidinis danties audinys, iš visų pusių apsuptas dentino ir maždaug atkartojantis danties formą. Šis audinys žmonių yra dažnai vadinamas "danties nervu", greičiausiai dėl to, jog yra vienas iš pagrindinių danties skausmo šaltiniu bei žmonėms asocijuojasi būtent su skausmu.
Cementas. Sveikame dantyje cementas prasideda prie pat dantenų krašto, ten, kur, palaipsniui plonėdamas, baigiasi emalio sluoksnis. Dėl įvairių ligų arba su amžiumi nykstant kaului ir slenkant dantenoms, cementas tampa gerai matomas.

Teisinga dantų priežiūra

Atminkite, kad netinkama burnos higiena veikia jūsų dantų, dantenų ir emalio būklę. Norėdami išvengti dantų ligų, tereikia pasirūpinti taisyklinga kasdienine jų higiena. Šios trumpos rekomendacijos padės jums laikytis tinkamos burnos higienos ir išsaugoti sveiką emalį:

  • Valykite dantis du kartus per dieną po valgio maždaug po dvi minutes, valydami kiekvieną burnos ketvirtį maždaug 30 sekundžių.
  • Naudokite dantų pasta su floru. Fluoras stiprina kietuosius dantų audinius. Dėl fluoro poveikio jie mažiau genda, rečiau vystosi ėduonis. Didesnį efektą gausime, jei prieš dantų valymą, dantis išvalysime siūlu. Fluoras geriau įsiskverbs į švarius danties emalio paviršius ne tik danties virsuje ir sonuose, bet ir problematiskose vietose- tarpdanciuose.
  • Valgyti per dieną rekomenduojama 3-4 kartus ir pora kartų užkąti. Dažnas maisto vartojimas sukelia natūralaus burnos pH disbalansa, po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo, seilėms neutralizavus rūgštingumą ir atkurus pusiausvyrą iki kito valgymo tūrėtų praeiti ne mažiau kaip 2 valandos.
  • Kuo mažiau vartokite cukraus ir jų produktų, geriausiai tą daryti nepraėjus daug laiko po pagrindinio valgymo.
  • Reguliariai valykite tarpdančius dantų siūlu. Jei įmanoma – po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo.
  • Reguliariai tikrinkitės dantis. Tik odontologas gali jums patarti, kaip valytis dantis, kad mažiau pakenktumėte emaliui.

Maisto poveikis dantims

Emalis yra tvirčiausias audinys žmogaus kūne. Jis pirmasis dantų apsaugos etapas, saugantis dantis nuo pažeidimų ir bakterijų, tačiau, veikiamas rūgščių, emalis gali demineralizuotis. Nors dabartinė mityba yra orientuota į sveiką gyvenimo būdą, vis dėlto dažnai vartojame rūgščių produktų. Tokie sveiki produktai kaip sultys ar patys vaisiai turi daug rūgščių. Kaskart, kai valgote ar geriate ką nors rūgštaus, jūsų dantų emalis laikinai suminkštėja, iš jo pasišalina kai kurios mineralinės medžiagos. Dėl šių priežasčių pavalgius rūgščių turinčio maisto reikia palaukti valandą, ir tik po to galima valytis dantis dantų šepėteliu. Mat tą valandą emalis būna labiau pažeidžiamas ir valant dantis galima visam laikui nuvalyti paviršinį emalio sluoksnį. Todėl po valgio teisingiausias sprendimas būtų išsivalyti tarpdančius siūlu, ir kai bus pašalinti maisto likučiai, palankios sąlygos ėduoniui vystytis tai pat bus pašalintos, ir atvertos ertmės seilėms, nes jos po valgio atlieka didžiausią darbą, išsiskyrdamos natūraliai sureguliuoja burnos pH. Jos lėtai neutralizuoja rūgštingumą ir atkuria pusiausvyrą.

Kariesas kelia pavojų kitiems vidaus organams

Kariesu žmonės sirgo jau akmens amžiuje, o dabar ši liga įgijo neregėtą agresyvumą: atakuoja tik ką išdygusius pieninius ir nuolatinius dantis, pasižymi labai greita eiga, sugeba pažeisti kelis to paties danties paviršius. Nesigydant jauniems vietoj dantų lieka tik šaknys, kurios sukelia sunkius žandikaulio bei aplink esančių audinių uždegimus ir provokuoja kitas organizmo ligas. Uždegimas patekęs i krauja išnešioja jį po visą žmogaus organizmą, kurio pasekoje labausiai nukenčia sąnariai, skrandis, inkstai, širdis ir kt. Žmonės turi suprasti, kiek žalos galima padaryti sau, nekreipiant dėmesio į burnos sveikatą, kuriai išlaikyti pagrindiniai instrumentai yra dantų šepetukas ir dantų siūlas.

 
Cleanpik © 2024