Dantų ligos

Dažniausiai pasitaikančios dantų ligos yra kariesas, pulpitas, periodontitas. Skirtingos dantų ligos apima skirtingus danties audinius ir vystosi tam tikrose vietose. Kariesas paprastai apima danties vainiką, ardydamas jo kietuosius audinius, ir yra vienas lengviausiai akimi pastebimų procesų. Tokios ligos, kaip pulpitas ir pulpos nekrozė vystosi danties ribose ir, neatlikus savalaikio gydymo, veda prie periodontito ir/arba šaknies rezorbcijų (tirpimo). Periodontitas jau nėra pačio danties audinius apimanti liga, kadangi ji vystosi aplink dantį esančiame raištyje bei linkusi plisti į dantį supantį kaulą.
Kariesas dažniausiai pasitaikanti dantų liga, žmonių dar vadinamas ėduonimi arba "skyle". Kariesas yra danties kietųjų audinių, tokių kaip emalis ir dentinas, irimas dėl rūgščių poveikio. Kariesą diagnozuoti nėra sunku net ir nespecialistui, jei jis yra matomoje danties paviršiaus vietoje. Kur kas sunkiau diagnozuojamas kontaktinis kariesas - tai kariesas, besivystantis dviejų gretimų dantų kontakto vietoje. Taip pat gana nelengva diagnozuoti kariesą, besivystantį po plomba. Yra keli karieso požymiai, pagal kuriuos galima įtarti šią ligą:

  • Vizualiai matoma ertmė danties paviršiuje arba aštriu daiktu danties paviršiuje jaučiama vieta, kurioje tas daiktas tarsi kiek įstringa.
  • Vietinis danties paviršiaus spalvos pokytis nuo matiškai balto iki tamsiai rudo ar net juodo.
  • Skausmas nuo šalto, saldaus ar rugštaus dirgiklio ar prisilietimo, praeinantis beveik tuoj pat, kai tik dirgiklis nustoja veikti.
Pulpitas, dar nespecialistų populiariai vadinamas "nervo" uždegimu, yra karieso komplikacija. Kariozinei ertmei gilėjant, pažeidžiami vis gilesni danties audiniai, ko pasekoje infekcija iš burnos ertmės pasiekia pulpą. Infekcijos sukeltas pulpos uždegimas ir yra vadinamas pulpitu. Yra keletas požymių, kurie galėtų žmogui pačiam pamėginti įtarti pulpitą. Tokie požymiai yra šie:
  • Didelė nešvari ertmė dantyje, ūmiai skausminga krapštant ją aštriu daiktu ir ypač ūmiai skausminga tam tikrame taške ("atviras nervas").
  • Savaime užeinantis ilgalaikis vidutinio stiprumo ar stiprus skausmas, ypač ramybės būsenoje.
  • Itin stipriai išreikštas danties jautrumas į šaltą arba karštą dirgiklį.
Periodontitas yra liga, pasireiškianti danties raiščio uždegimu. Tai nėra tiesiogiai danties liga, kadangi dantį gaubiantis raištis nėra danties dalis. Dažniausia periodontito išsivystymo priežastis yra ilgai negydytas danties pulpos uždegimas. Esant periodontitui beveik visais atvejais dantis yra negyvybingas, todėl žmonėms dažnai kyla klausimas, kodėl ligą lydi skausmas, nors dantis jau nėra gyvybingas. Ištiesų, esant periodontitui, skausmingas yra ne pats dantis, o paburkęs dantį supantis raištis. Diagnozuoti periodontitą nespecialistui yra pakankamai kėblu, tačiau galima įtarti, jei yra bent keli iš šių požymių:
  • Skausmingumas arba staigus skausmo paūmėjimas be priežasties arba stuksenant/spaudžiant dantį.
  • Danties "pakeltumo" jausmas.
  • Danties, kuriame niekada nebuvo plombuoti kanalai, papilkėjimas.
  • Pūlių spalvos išskyros iš pačio danties, per danties defektą.
  • Dantenų patinimas arba išsipūtimas prie skaudamo danties šaknų; čiuopiant dantenas kartais galima jausti tarsi viduje esantį skysčio maišelį.
  • Veido minkštųjų audinių patinimas, dažnai lydimas pablogėjusios bendros savijautos.
 
Cleanpik © 2024